Kulturno – umjetničko društvo ”Tomislav” iz Donjih Andrijevaca u Brodsko-posavskoj županiji osnovano je 1939. godine kao ogranak ”Seljačke sloge” , tada jedine kulturno-prosvjetne organizacije, koja se zalagala za očuvanje i obnavljanje starinske seljačke baštine.
Nakon Drugog svjetskog rata ogranak je prerastao u kulturno i povijesno društvo koje je između ostalog nastupilo i na ”Glavnoj smotri narodne pjesme i plesa Hrvatske“ u Puli 1952. Niz godina andrijevačko se društvo isticalo svojim aktivnostima i smatralo najboljim društvom na području Slavonskog Broda. Od 1963.g. do 1967.g. u Andrijevcima su se održavale općinske smotre folklora, koje su začetak današnjeg ”Brodskog kola”, najstarije smotre izvornog folklora u Hrvatskoj. Danas se ovo društvo smatra najboljim u Brodsko-posavskoj županiji, a stručnjaci kažu i šire. Svojim nastupima dočarava pjesmu, ples i življenje svog kraja. Snimili su brojne radio i TV emisije od kojih možemo izdvojiti ”Žetva” u Slavoniji koja je nagrađena brojnim nagradama. Snimili su i vlastiti nosač zvuka sa crkvenim pučkim pjesmama i s pučkim pjevanjem općenito. KUD ”Tomislav” danas je organizator državne smotre svirača na tamburi samici , pod nazivom ”Oj, samice, drvo javorovo, ko te sviro nikad ne bolovo” . Kroz ovu smotru koja traje već desetu godinu prošlo je gotovo stotinu svirača na tamburi samici, i mnogobrojne folklorne i pjevačke skupine iz svih dijelova Hrvatske. U svom radu i djelovanju ima izvrsne pjevačke skupine (mušku, žensku), koje izričito njeguju pučko narodno pjevanje, a isto tako njeguju i pučko crkveno pjevanje. Grupe su sudjelovale na brojnim značajnim manifestacijama crkvenog pučkog pjevanja i pučkog pjevanja uopće.
Tamburaški sastav po svojoj kvaliteti nadmašuje klasične tamburaške sastave lokalnih KUD-ova. U svom sastavu imaju i pratnju tradicijskih glazbala ( gajdaša, nekoliko samičara, frulaša i svirača na dvojnicama ).
KUD intenzivno radi na očuvanju, nabavi, izradi i rekonstrukciji nošnji.
KUD je sudionik Brodskog kola, Đakovačkih vezova, Vinkovačkih jeseni te Međunarodne smotre folklora u Zagrebu, a može se pohvaliti nastupima diljem Hrvatske i inozemstva (Belgija, Francuska, Italija, Rumunjska, Turska, BiH,Srbija..).
Pijem bijelo kad crvena nema,
Ljubim tuđe kad svojega nemam!
Tražim lada di je moja draga,
Pa da legnem i noge protegnem!
Bećarim se i po malo lolam,
Žene nemam, ja ovako moram!
Ja se držim starih običaja,
Ranim svinje i pravim kulinje!
Kućo moja pustarom se zvala,
Što si mene u bećare dala!
Kapo moja klopava i stara,
Nisi više za mene bećara!
Piću, piću dok je u buriću,
Kad nestane ja ću iz meane!
Dok su braća po kolu ‘odala,
Nij’ nijedna jalova ostala!